Tasuta tarne alates 49€ tellimusest

Leech ATW6 Black

Availability: 1 laos

29,90 

ATW6 mudelid on kerged ja lahedad päikeseprillid, mida saad kasutada nii kalal kui ka linnas kandmiseks. Mustade raamidea ja hallide läätsedega prillid on elegantse ja stiilse välimusega.

Premium Sight objektiiv tagab kvaliteetse polarisatsiooni ning kuna prilli läätsed on väga kerged, siis on ka päikeseprillid kerge kaaluga ja mugavad pikaajaliseks kandmiseks. ATW6 hall lääts tagab päikesepaistelise ilmaga korraliku polarisatsiooni, ilma suurema kontrastita.

Gray Lens
Gray lenses are great for sunny days, as they offer light reduction and do not distort color like other lenses. Furthermore, these sunglasses prevent eye fatigue. Fishermen who fish in rivers that have grey bottoms should opt for grey glasses

Polarized triacetate cellulose (TAC)
TAC lenses are formed from sheets of compound plastic with a multi-layered lens technology. It is the lightest polarized lens available and the efficiency of the polarization is 99%.

Ultraviolet treatment UV400
This coating keeps the sun’s UV rays from harming your eyes. 100 % UVA, UVB and UVC Protection

Scratch-resistant coating
In the face of all the advancements in eyeglass lens coatings, eyeglass lenses are still not scratch proof – not even glass lenses. However, the Leech eyeglass lenses are treated front and back with a clear, hard coating which make it much more scratch resistant.

Scroll to Top

Giidiga kalapüük ootab Sind!